Oriģinālās un analogās rezerves daļas

Tirgū pieejams plašs klāsts dažāda veida rezerves daļu un nav vienas labākās vai pareizākās izvēles – dažādām situācijām labākais var izrādīties kas cits. Tāpēc būtiskākais ir saprast, ko katras detaļas veids nozīmē, ko tādas iegāde garantē un ar kādiem mīnusiem jārēķinās. Kā nekā – mīnusi ir pilnīgi visām.

Šķietami vienkāršākais un drošākais ir izvēlēties oriģinālo rezerves daļu. Tā parasti tiek piedāvāta auto ražotāja iepakojumā, ir rotāta ar konkrētā auto emblēmu un garantē kvalitāti. Teorētiski vajadzētu pieņemt, ka oriģinālā detaļa ir absolūti identiska tai, kāda mašīnai bija uzstādīta brīdī, kad tā noripoja no rūpnīcas konveijera. Realitātē gan nereti tas tā var arī nebūt. Proti, meklējot efektīvākos risinājumus, auto ražotāji mēdz mainīt sadarbības partnerus, kas pēc rūpnīcas pasūtījuma ražo dažādās rezerves daļas un auto mezglus. Auto rūpnīcas vairāk nodarbojas ar automašīnu izstrādi un ražo vien salīdzinoši nelielu daļu no visiem elementiem. Tos pēc rūpnīcas pasūtījuma ražo specializētas ražotnes. Piemēram, var gadīties, ka no rūpnīcas jūsu automobīlis izripo ar ATE bremžu klučiem un diskiem, bet, iegādājoties oriģinālo rezerves daļu  ražotājs ir TEXTAR. Un tas tikai tādēļ, ka rūpnīca radusi efektīvāku, inovatīvāku vai kā citādi labāku partneri. Tās gan ir nianses, kurām auto īpašnieku nevajadzētu uztraukt. Būtiskākais ir tas, ka oriģinālai detaļai, oriģinālā iepakojumā ir auto ražotāja garantija kvalitātei. Ir gan arī nepatīkams aspekts – faktiski vienmēr oriģinālā detaļa ar auto ražotāja zīmolu būs dārgākais no variantiem. Tāpēc, ja vien neesat gatavs krietnu cenas daļu samaksāt nevis par pašu rezerves daļu, bet zīmolu, ir vērts meklēt tālāk.

Galvenais pluss: Kvalitāte, kas absolūti atbilst auto zīmolam. Oriģinālai rezerves daļai ir auto ražotāja garantija, tā tiek pārdota iepakojumā ar auto ražotāja zīmolu un parasti ir pirmā vai vienīgā, ko piedāvā autorizētā dīlera serviss, kas nozīmē arī drošu kvalitāti remonta darbam.

Mīnuss: Oriģinālās detaļas parasti ir dārgākā izvēle – to cena mēdz būt pat vairākas reizes augstāka nekā analogam.

Par analogām detaļām tiek dēvētas tās, kuras ražojis tas pats oriģinālo detaļu ražotājs, taču pārdošanā detaļa ir bez ražotāja marķētas kastītes. Visādi citādi analogās detaļas ir absolūti identiskas oriģinālajām, nākušas no viena un tā paša ražotāja, viena un tā paša konveijera, taču ir būtiski lētākas.

Analogās detaļas var būt pieejamas kā pie autorizētā dīlera, tā arī citos rezerves daļu tirdzniecības punktos, tai skaitā – analogās detaļas piedāvā arī internetveikali. Saskaņā ar starptautiskajiem likumiem un noteikumiem analogās rezerves daļas ir izmantojamas arī jaunu automašīnu garantijas apkopes un remontu laikā. Latvijā saistībā ar šo joprojām mēdz izcelties domstarpības. Kā nekā, autorizētā dīlera servisa uzdevums ir pārdot oriģinālās detaļas, kas parasti ir dārgākas.

Galvenais pluss: Kvalitāte, kas ir absolūti identiska oriģinālās detaļas kvalitātei, taču par būtiski zemāku cenu. Ir ražotāja garantija.

Mīnuss: Uz detaļas nebūs auto ražotāja zīmola. Ikreiz dodoties uz garantijas remontu ir ieteicams pārliecināties, ka autorizētais dīlera serviss to ņems pretī un auto ražotājs akceptēs.